fbpx

Jak financovat svůj život na cestě?

Žít život v dodávce je určitě skvělé; nabízí nám svobodu dělat to, co nás baví, zažívat dobrodružství každý den, umožňuje nám poznávat nové věci a pokud cestujeme s partnery nebo i s dětmi, pak nás to neuvěřitelně sbližuje. 
Ale každý, kdo se poprvé rozhodne to pojmout jako svůj životní styl, tomu nutně v hlavě vyskočí jedna zásadní otázka:
Jak sakra vydělám dost peněz na to, abych takhle mohl žít pořád?

Dnes se podíváme, jak můžete ušetřit dostatek peněz na podporu svého kočovného životního stylu po velmi slušnou dobu.
Pokud nemáte tušení, co si pod tímto životním stylem představit, měli byste si nejprve přečíst Základy VanLifu, aneb co vše musíte znát

 

Jak si vyděláváme peníze na cestách

Když jsme s přítelem poprvé objevili kouzlo cestování obytnou dodávkou, zalíbilo se nám to natolik, že jsme začali uvažovat, co bychom museli dělat, abychom tenhle životní styl zvládli ukočírovat finančně, ale i časově. 
Tehdy jsme ještě jezdívali pravidelně pracovat na sezonu do Norska. A tato zkušenost vlastně podnítila tuto myšlenku dlouhodobějšího cestování autem. Léto jsme totiž trávili pracovně na severu a přes zimu jsme se vydávali na jih za sluníčkem. 
Určitě by se takhle dalo fungovat hodně dlouhou dobu, protože v Norsku si velice snadno vyděláte za pár měsíců na celý rok. 
Nás ale postupně začalo obtěžovat neustálé dojíždění a dlouhé přejezdy a také jsme si po několika letech posteskli po domovině. Chtělo to jednoduše změnu.
 Jenže jsme neměli plán B, jak to finančně utáhnout i z ČR a zároveň si udržet svou osobní časovou svobodu, která by nám umožnila zmizet třeba na půl roku. 
První myšlenka byla, že ta práce musí fungovat přes internet a že musíme být svými vlastními pány. 
Postupně a za pochodu se tak začalo vyvíjet několik online projektů, díky nimž jsme každý den blíž k tomuto cíli. Cesta je to sice delší, ale za to horší, nicméně věřím, že do cíle dovede 🙂
 
Věřím totiž, že k cíli vede jednoduchá formulka.. 

TVRDÁ PRÁCE + SEN + ROZHODNUTÍ = ÚSPĚCH

 
Postupně se také snažíme organizovat své finance, což by bylo určitě jednoduší kdybychom měli jen tu obytnou dodávku. My k tomu ale řešíme také přestavbu staré dřevěnice, což je na finančních výdajích hodně znát. 
Když jsme ale na cestě, máme jednoznačně nejnižší výdaje. Pokud nepřijde nějaká nenadálá investice nedejbože do opravy auta, pak defacto kromě nafty,  jídla a nějakých těch poplatků, není za co utrácet. 
Z čehož opět plyne základní pravidlo, že čím toho méně máte, tím méně platíte a tím méně musíte makat, abyste na to vydělali.
 Rozhodně se vyplatí uvědomit si, co k životu vlastně potřebujete. My máme pár vychytávek, bez kterých se na cestě prostě neobejdeme a zbytek věcí se snažíme eliminovat, i když se nám to né vždy úplně daří. 
 

 

 
Zpátky k té práci ale. Zpočátku jsme vůbec netušili, jestli ty naše online projekty budou fungovat (to často nevíme ani ted) a zároveň jsme věděli, že z úspor z Norska vydržíme jenom do času a že to není řešení. Což bylo a stále je někdy trochu stresující, protože se nemůžeme spolehnout na stabilní příjem. 
Někdy je víc a někdy zase hodně málo a musíme se to naučit zvládat. Jak psychicky, tak prakticky. 
Protože jsme měli dlouhodobější zkušenosti s prací v Norsku a hodně lidí se nás často ptalo, jestli bychom jim pomohli, rozhodla jsem se vytvořit online projekt, který by mohl pomoci více lidem zároveň. 
Díky tomuto projektu jsem tak získala hodně zkušeností, co se týče online marketingu a tvorby webu obecně. 
Díky tomu mě začali napadat další projekty a tak jsem postupně zkoušela další nápady. 
Zatímco o Pracuj v Norsku  byl zájem takřka okamžitě, tak některé další projekty bylo už o něco horší představit lidem a tak jich také několik bylo předurčeno k záhubě. 
Díky nim jsem ale získala další kupu zkušeností, které se hodí vždycky. 
Možná jsem totiž zapomněla dodat, že jsem byla v začátku zcela nepolíbená, co se týče znalosti tvorby webu nebo online marketingu a že jsem se vše učila sama a za pochodu. 
Takže jsem také přirozeně i dost chybovala a chybuji a učím se stále. Určitě není dobré se toho zaleknout jen proto, že jste to či ono nikdy nedělali a že s tím nemáte zkušenost. Zkušenosti se získávají právě děláním a chybováním 😉 
 

 

Výběr správné práce

Zde je důležité správné rozhodnutí, protože určí vaši celkovou finanční stabilitu na cestách. Zjevně nebudete chtít práci, která omezuje vaše množství svobody. Zároveň musíte získat práci:
 • ze které jste nadšeni
 • která vám umožňuje mít časovou svobodu
 • která podporuje váš životní styl
 • která vyhovuje vašemu vzdělání nebo sadě dovedností
 

fotka od @thecampervancreative

 

Peníze jsou nezbytné. Je však důležité mít na paměti, že peníze nás neučiní bohatými. Definice bohatství se  bude lišit pro každého zvlášť v závislosti na osobních touhách. 

Ve výsledku nakonec obvykle potřebujete jen tolik peněz, abyste měli na podporu svého minimalistického životního stylu a nějaké další na to, abyste si něco ušetřili.

 

Staňte se samostatně výdělečně činnými

Chcete-li být samostatně výdělečně činní, budete muset tvrdě pracovat na své vášni a jít touto náročnou trnitou cestou, kterou ne každý je ochoten jít. 
Pro mnoho z nás je to obtížná věc, nicméně je to obohacující a má to své výhody, jako je schopnost svobodně cestovat a fungovat flexibilně s časem. 
 

 

fotka od @ecocamper

 

 
Co můžete reálně dělat
 

 • Fotografie a videa Mnoho z nás, kdo žijete na cestě, máte skvělé zkušenosti, které můžete sdílet se světem prostřednictvím příběhů a fotografií. Tak proč to neudělat? Můžete si vytvořit galerii na různých webech, jako jsou Shootproof, Smugmug a další, a začít dostávat zaplaceno za své fotografie nebo i videa. Jak správně a dobře upravovat fotografie se dozvíte v Kurzu Mistrovství v Camera Raw nebo v kurzu Základní principy Photoshopu. Pokud hledáte kvalitní vybavení, pak doporučuji obchod Foto Škoda, který nabízí vše pěkně po kupě s přehlednými informacemi. 
 • eShopy Během posledních několika let se výrazně rozrostlo množství eShopů. Snadno se odstartují, aniž by vyžadovaly technické znalosti. Pro eShopy existuje spousta šablon (např.eShop-rychle.cz), na kterých je lze snadno postavit a existují rovněž služby, které za menší poplatek zajišťují skladování a rozesílku. Často se jedná o eShopy typu nákup – prodej.
 • Amazon – Prodávejte na Amazonu. Člověk se musí nejprve zorientovat v celém systému a najít si dodavatele konkrétního zboží. Nicméně je to práce, která se dá dělat online, protože Amazon vám zajistí veškeré skladování, dopravu i reklamace. 
 • Účetní – ano, v dnešní době i účetní může pracovat online.  Díky různým online účetním programům a datovým bankám to lze velice snadno. Musíte si jen vybrat ty správné klienty 🙂 Věřím, že je velice snadno naleznete právě na těchto stránkách 🙂
 • Prodej vlastního fyzického zboží Pokud jste někdo, kdo je velmi kreativní a miluje výrobu zboží, jako jsou šperky, obrazy, keramika atd., najde se trh i pro vás! Můžete si vytvořit web, kde budete zveřejňovat své produkty a propagovat je různými způsoby, například pomocí Instagramu, reklam na Facebooku nebo zaplacením affiliate partnera. Kromě toho můžete také využít svůj životní styl nomáda a prodávat je osobně, když budete právě na cestách. 
 • Poskytování lekcí Máte zvláštní znalosti nebo zkušenosti v určité oblasti? Pokud ano, jedná se o životaschopný způsob, jak začít vydělávat peníze na cestě. Můžete v dnešní době snadno pracovat i přes Skype nebo google Hangout. Díky tomu můžete dávat online lekce téměř čehokoliv odkudkoliv.
 • Vlastní eProduktPokud máte jakékoliv znalosti a informace, které by mohly výrazně pomoci jiným, můžete to zkusit formou elektronických info produktů, kterých je v poslední době také jak hub po dešti. Také ne každý uspěje, ale tím bych nezatracovala veškeré naděje. Chce to být jen originální a budovat si publikum. Určitě znáte např. Stáňu Stiborovou nebo Pavla Říhu, kteří tyto lidi školí. Co říct k tomu má určitě také Tomáš Mužík ze SocialSprinters(sama využívám jeho soutěže a jsem víc než spokojená). 
 • Asistent/ka či hodinové úkolovky – Díky projektu Jáudělám můžete nabídnout své služby za hodinové ohodnocení. Můžete fungovat také samostatně jako asitent či asistentka, co nabízí administrativní práce na dálku, popřípadě jiné dovednosti jako třeba Copywriting.
 • Doučovací služby Pokud máte nějaké odborné znalosti v oblastech, z nichž mohou mít užitek ostatní, je to pro začátek skvělé. Můžete individuálně doučovat školáky na platformě  Domelie.cz nebo Doucuji.eu
 • Klasický volnonožec – umíte tvořit weby, copywtiting nebo např. grafiku. Pak je nejvyšší čas začít si shánět první klienty a tvořit si svou osobní sít. Pomoci vám k tomu může třeba Robert Vlach z projektu NaVolnéNoze.
 • MLM Marketing – Multilevel je v dnešní době pomalu sprosté slovo. Leckteré pyramidy a letadla jsou právem nenáviděny a zatracovány. I já spadla v době svého mladí do spáru Amway a ještě nějaké jiné pochybné společnosti, jejíž jméno jsem už raději zapomněla. U MLM mi nejvíc vadí, že aby si člověk něco skutečně vydělal, musí ukecávat osobně další lidi, aby se přidali k němu. Já ze srdce nesnáším jakoukoliv manipulaci, proto se mi to dost příčí. Nicméně, stále si myslím, že není nutné tento druh “podnikání” tak úplně zatracovat. Věřím totiž, že když myšlenka je správná a systém je dobře nastavený, pak to skutečně může fungovat. Tedy pokud to neberete, jako hlavní příjem, ale spíše jako přivýdělek. V opačném případě, je dle mého názoru, člověk už tlačen do manipulace ostatních. V poslední době jsem narazila na MLM, které upoutal mou pozornost. Je jím projekt vzájemné pomoci YeahCoach .

NAHLÉDNOUT DO YEAHCOACH MŮŽETE ZDE 

 

 • Affiliate Marketing –  Pokud nemůžete začít s vlastním podnikáním, proč nepomáhat někomu jinému růst a získat za to zaplacenou provizi. Spousta webových stránek nabízí partnerský program. Existuje tolik možností, že můžete být odborníkem v jakékoli oblasti a najít vhodný affiliate program speciálně pro sebe. Do začátku ani nemusíte vůbec nic platit, takže vstupní náklady jsou nulové. Tyto partnerské programy obvykle najdete v patičce webu daného projektu či produktu. Má to jednu nevýhodu. Na to, aby vám to vydělávalo, byste měli mít už vybudované publikum. Logicky na stránkách, na které zatím nikdo nechodí, nebude ani nikdo klikat na odkaz a nebudou tedy vydělávat. Primárně začněte s budováním publika. Různé affiliate programy najdete například v katalogu Affilboxu nebo v Affilbest. Pokud se chcete stát skutečně úspěšnými, pak by vám k tomu mohla pomoci Affiliate Akademie nebo kniha o Affiliate marketingu.
 

Pracujte na dálku jako zaměstnanec

Pokud se vám příliš nelíbí myšlenka být samostatně výdělečně činný nebo máte-li pocit, že to není zrovna pro vás, nebojte se; existuje spousta dalších možností.
 

fotka od @geightyseven
 
Můžete hledat společnost, která vám nabídne práci na dálku. 
Tyto pozice vám poskytnou flexibilitu, co se místa týče (nezáleží odkud pracujete), ale mohou mít o něco menší flexibilitu, co se týče času, kdy je třeba pracovat. 

 • Prodej / zákaznický servis – Existuje mnoho společností, které najímají lidi, jako jste vy, kteří mají schopnost prodávat jejich výrobky a pomáhat zákazníkům – to vše v pohodlí vašeho domova nebo v tomto případě vaší dodávky. 

 • Vzdálený počítač a práce v IT – Pokud jde o IT, existuje mnoho příležitostí, od programování, vývoje webových stránek, vytváření sítí atd. Pokud v tomto odvětví vynikáte, může vás to zajímat. 

 • Psaní – V komunitě VeVanu všichni rádi píšeme o našich různých zkušenostech a sdílíme své myšlenky týkající se života na cestě. Pokud vás baví psaní, můžete skutečně využít své dovednosti a získat vzdálenou práci na plný úvazek na cestách. 

 
Výše jsem uvedla některé z běžnějších pozic, ale možností je určitě mnohem více. Chce to jen popustit uzdu své fantazie a zapátrat, co by mohlo být právě pro vás tou ideální prací.
 

Sezónní práce

Peníze mohou být občas problémem, zejména pokud jste na cestách sami. 
Pokud nejste samostatně výdělečně činní nebo nepracujete na plný úvazek na dálku, můžete stále získat slušný příjem prostřednictvím sezonních prací v místě, kde se právě nacházíte. 
Tyto práce lze najít prostřednictvím online webových stránek nebo hledat na blind na místě na doptání se.
 
Mezi místa s nejefektivnějšími sezonními pracemi (poměr cena výkon) se řadí jednoznačně Norsko
Chcete-li pomoc při hledání práce v Norsku, at už sezonní nebo dlouhodobější, koukněte na Pracuj v Norsku.
 
Znám několik nomádů, kteří pracují asi 6 měsíců a zbytek roku cestují. 
Po dobrodružstvích rychle skočí do nových pracovních míst a celý proces zopakují. Koneckonců i my jme tak nějaký čas fungovali.
 

 

???? podle@etmekinna
 
Mějte však na paměti, že při sezónním zaměstnání jsou vaše možnosti omezené a práce, kterou můžete dělat, se liší v závislosti na tom, co upřednostňujete a jaké máte zkušenosti.

 


Nejčastější pozice:
 • Práce v restauraci – Jako sezónní zaměstnanec v restauraci se ocitnete na pracovních pozicích, jako je číšník, pokladní, barman, myčka nádobí nebo pomocný kuchař. Také, pokud máte zkušenosti v oblasti pohostinství a dokážete si představit sami sebe na pokročilejších pozicích, které vyžadují specifické dovednosti, jako je šéfkuchař, pekař nebo pizzař, pak si určitě vyděláte ještě o něco více.

 • Hotely – Mezi další místa typická pro sezonní práce řadíme hotely. Zde se nejčastěji uplatníte jako housekeeper, údržbář nebo pomocník v kuchyni.
 • Lyžařská střediska – Pokud máte rádi zimu, můžete se zkusit zeptat na práci v různých lyžařských střediscích. Výhodou může být pokud máte například zkušenosti jako lyžařský nebo snowboardový instruktor. Uplatnění budou ale různá a budou se týkat především pohostinství.
 • Sběry ovoce – mezi nejčastější sezonní práce bývají sběry ovoce. Vína, jahod, jablek..Pro tento typ prací můžete hledat volná místa ideálně na konci léta v oblastech Francie, Itálie nebo i o něco výše ve Skandinávii.
 • Automechanik – pokud se vyznáte v autech a umíte přezouvat pneumatiky, pak určitě najdete uplatnění na podzim a na jaře v různých autoservisech a pneuservisech.


 

Jaký je náš osobní rozpočet na 3 měsíční cestě do Andalusie? (2 osoby)

NAFTA – 8000 – 10 000 km (při maximálních cenách 1,4 euro) – zhruba 30. 000 Kč
INTERNET (ve Španělsku je nejlevnější Simio) – max 3000 Kč
BARCELONA (Vstupy a metro) – max 6000 Kč
ŠUNKA KÝTA2000 Kč
JÍDLO15.000 Kč
JINÉ POPLATKY (dálnice, parkovné apod) – max 5000 Kč
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ3000 Kč

Sečteno a podtrženo 64.000 Kč
Dělá to tedy asi 21.000 Kč na měsíc. 
Edit.(2022) Nutno dodat, že podobné náklady, přesněji 74.000 Kč včetně nafty, jídla, pojištění, zubaře, veteriny i autobaterie) jsme měli i na našem 8 měsíčním výletě Španělskem 20221/2022. Měli jsme ultra šetřící mod a dopředu jsme znali místa a věděli, jak ušetřit.

Někdy máme ještě nějaké náklady na paušální poplatky za energie pro chalupu, které se nám ale na konci zúčtovacího období vrátí. Pak určitě poplatky spojené s podnikáním.

Ty sem ale neuvádím, protože ty se netýkají cesty jako takové a každý to bude mít individuální. 
Nicméně tento rozpočet se může podobat i tomu vašemu, pokud se chystáte vyrazit na podobně dlouhou dobu (Samozřejmě záleží na lokalitě, kam máte namířeno).
 
Určitě jde ušetřit také, odhlášením ze zdravotního pojištění na půl roku.  To je možné i pokud jste OSVČ.
Pokud vlastníte byt, nebo místo, které můžete krátkodobě pronajmout, pak to nepochybně vašemu rozpočtu pomůže také.

Šetřete na cestách

Abyste si udrželi svůj standart, můžete také začít výrazně šetřit a snižovat své náklady. Znáte pořekadlo “Ušetřená jako vydělaná :)” ? K tomu můžete využít například WWOOFing nebo Housesitting.
WWOOF  – dobrovolničení na farmách za ubytování a stravu a někdy i malé kapesné
Housesitting – Hlídání nemovitostí v době nepřítomnosti majitele. Často máte na starost také nějaké domácí mazlíčky či údržbu zahrady. Toto určitě oceníte, když jste delší dobu na cestě a rádi byste zůstali delší dobu na jednom místě.

 

Závěr 

Jakmile ušetříte dost peněz nebo dostatečně stabilizujete svůj příjem, můžete konečně vyrazit na cestu. Tak jako tak, je víc než vhodné mít něco našetřeno pro případ nenadálých situací, které mohou velice snadno nastat. 
Pokud k tomu budete mít ještě příjem i během vaší cesty, jedině dobře pro vás! Díky správnému finančnímu managementu časem dosáhnete plné podpory svého životního stylu 😉 
 

Život na cestě vám dává více než svobodu cestování a spojení se světem kolem vás. Může vám také poskytnout příležitost plnit své sny a práci na cestách. 
Ať už jde o zahájení vlastního podnikání, práci na pevném místě nebo o sezónní práce, věřím, že určitě existuje nějaký způsob, který pro vás bude fungovat a udrží vás na vaší cestě.
 
A hlavně nezapomeňte, že…
A nezapomeňte sdílet tento příspěvek 😉
❤❤❤ Dejte like a sdílejte ❤❤❤

Categories:

Tags:

Dejte like :)
DOPORUČUJEME: Filtr Berkey