fbpx

4human21: Jaké je to žít s malými dětmi rok v obytňáku?

„Tak, pojedeme dokud nechodí do školy! Máme ještě tři roky…” Takhle jsme přemýšleli nahlas v posledních několika letech. Už když jsme se před deseti lety potkali, jsme s Ondřejem osnovali, jak spolu vyjedeme na delší čas za hranice všednodennosti
Při cestování jsme odjakživa zažívali neskutečnou symbiózu – ve stejnou dobu se nám chtělo na pláž, podobně jsme se smiřovali s nepředvídatelností, krosnou na zádech, dokázali se vyspat na poli, v hotelu i v autě. A všude se hned cítili jako doma. 
V naší kódové řeči měly naše cestovní sny mnohá označení: velká cesta, gap year, cestovačka. Chtěli jsme vybočit z rutiny a tušili, že nám to odkryje naše možnosti i limity. 
„Musíme přece zkusit využít svobody, když jí na rozdíl od rodičů máme.“ A to na déle než pár týdnů, kdy první polovinu většinou zabere adaptace. Plánování a snění jsme si proložili narozením první dcery, kterou nedlouho na to následovala druhá. 
Vyvázat se z denní rutiny, rodinných a kamarádských pout se zdálo nemožné. A chvílemi i nelogické a rozhodně nekomfortní, protože naše bytí v Praze bylo úplně v pohodě. Práce nás vcelku těšily, rodiny podporovaly.
Vrtat hlavou nám cestování nepřestalo ani v roli rodičů. V půlce minulého roku můj muž přišel s nápadem, jak dělat práci, kterou se živí v Praze, na cestách. 
Propagovat metodu více hlasů (Janečkova volební metoda – D21), jde přeci všude. Navíc putovní kampaň z očí do očí je upřímnější a zanechá hlubší stopu: o inovacích demokracie je potřeba diskutovat všude po světě, hlad po depolarizaci a konsenzu, k nimž D21 dopomáhá, je citelný napříč společnostmi. 
A tak se i stalo. Projekt byl v Praze schválen, obytný vůz Fiat Carado zakoupen a před námi stálo asi tak milion úkolů: zajistit si víza, zrekonstruovat a pronajmout byt, dlouhodobě vypovědět místo v Antonínině školce (3), dát výpověď v mé práci, zajistit pojištění na roční cestu, založit web a tisíc dalších drobností. 
Vše se ve vražedném tempu stihlo v druhé půli roku 2018. Střídavé pocity paniky a těšení byly na denním pořádku. Vysvlékání se z kukly dosavadního bytí je dost náročný proces.

Teď sedím u oceánu na Vancouver Islandu a při psaní se dívám na moře. Jen doufám, že mi do klávesnice nezačne pršet. Před chvílí jsem na obzoru viděla kosatky. Dvě velké a jednu malou ploutev. Loví tuleně a lachtany u pobřeží. 

Nechce se mi věřit, že už jsme pryč skoro rok. Máme za sebou 21 států a dvě kanadské provincie. Za pár týdnů se před návratem vyhřejeme v Mexiku, abychom kontinent vytěžili naplno. Kdoví, jestli se sem ještě někdy vrátíme. Létat v budoucnu už moc nechceme.

Nejnáročnější pro nás byly březnové začátky, kdy jsme se sžívali na pár metrech čtverečních. Překonávali nemoci, které jsme si s sebou přivezli z Evropy, a snažili se zahájit pracovní agendu. 
Připadalo nám, že produkce samotné cesty s dvěma dětmi zkonzumuje tolik času, že snad není možné ani nic udělat. Potřebovali jsme psát propagační články o expedici, postovat fotky, oslovovat partnery, natáčet videa, dělat rozhovory s politiky o D21.
A na to všechno jsme byli sami dva – když byl jeden demotivovaný, ovlivnil druhého, nikdo, kdo by nás ve snahách podpořil na dohled ani na doslech. Připadali jsme si bláhoví a vyčerpaní. 
První měsíc a půl jsme se navíc přesunovali šíleným tempem, neboť jsme měli na závěr dubna domluvený projekt školního hlasování v prestižních školách BASIS, které jsou v Arizoně. A do té jsme museli dojet až z Baltimoru – takže vyčerpávající přesuny, v rámci nichž jsme si zvykali na nový život v autě. 
Přicházely také první technické potíže: obligátní prasklá pneumatika, zničený stěrač, urvané zrcátko. Do toho nutnost zastavovat na místech, kde se vyřádí děti, a zároveň nám to nezruinuje měsíční rozpočet. 
Horko těžko se začínaly rýsovat naše pracovně-cestovní rytmy. Například jsme zjistili, že za den zvládneme jet v kuse maximálně tři hodiny. Ujasnili si, že nejlepší čas na přesuny je po obědě, kdy nám obě děti spí. Slasti i strasti začátků jsou popsány na našem cestovním blogu www.4human21.world.
Během cesty jsme si zvykli a taky si nebezpečně navykli – na bytí v přírodě, západy slunce, možnost vidět denně nové věci, na pláže, lesy a průzračná jezera za humny. Sousloví “jdeme ven,” nám vypadlo z rejstříku, kočár dávno nepoužíváme, protože v přírodě pozbyl smyslu. 
Děti mají svaly a modřiny, nebojí se za kýmkoli přijít a začít mluvit svojí verzí angličtiny. Rok a půl stará Josefína zdraví ahoj i hello. Říká yeah a nejšťastněji vypadá, když bosky běží po pláži. Její starší sestra se zase stala milovnicí horkých pramenů, které tu vyvěrají v každém druhém lese, a začala sama plavat v říčním proudu.
Stěží si teď představit pražské přechody, smog a dopravní zácpy. Najednou nám připadá svět rychlých ranních snídaní, odchodů do školky a betonu kolem jako prostředí neslučitelné se zdravou výchovou dětí. 
Ale máme tam své milované a víme, že se dá hezky žít kdekoli, jen to teď bude chtít pár inovací naší denní rutiny. Budeme jistojistě vymýšlet, jak si zajistit sezónní žití v přírodě. Chalupy v rodině nemáme a tak nás napadá jurta, na kterou není třeba stavební povolení, nebo nějaká varianta „tiny house“.
Samozřejmě existují i stinné stránky full-time cestování a pracování s malými dětmi. Jsme tu stále všichni pohromadě, vlastní prostor téměř nemáme, maximálně si můžeme jít chvíli zaběhat nebo se vystřídat v pracování a starání se o děti. 
Zároveň se učíme konflikty maximálně účinně hasit, jelikož od nich není úniku, takže jistý osobní růst je vlastně nezbytnou podmínkou 🙂
Tenhle život rozhodně není pro ty, kteří se hůř vyrovnávají s nepohodlím. Musíme mýt několikrát denně nádobí, když prší a jsme vevnitř, tak o sebe zakopáváme, pronikavé dětské hlásky nikdy nejsou dál než metr, sprcha je vzácnost… 
Za celý rok jsme si nekoupili skoro nic na sebe, minimalismus se částečně dotkl i naší stravy: oproti Praze naprosto stoprocentně zpracováváme suroviny, nic nepřichází vniveč – je to malou lednicí, napjatým rozpočtem i tím, že nám maminky nenosí jídlo na přilepšenou. 
Ačkoli máme na cestě plat z ČR, rozpustili jsme během roční cesty skoro všechny úspory a budeme muset začít od píky. I to je nečekaně příjemný pocit.
Obytňák, který jsme v době odjezdu už pár měsíců znali a používali, jsme dopravili do nového světa po moři. Cena překvapivě není závratná – rozhodně nižší než koupě vozu v USA nebo jeho pronájem. 
Je možné si přes zprostředkovatelskou firmu zařídit místo na nákladní lodi, ušetříte tím starosti s nákupem a prodejem na místě a nemusíte platit za nebetyčně drahý pronájem. Výběr řešení ale rozhodně záleží na časových a finančních možnostech. 
Náš Fiat Ducato určitě není do Ameriky ideální. Je to 3,5 tunový tank s náhonem jen na přední kola. Zevnitř i zvenku vypadá spíš jako víkendový vůz pro zámožné důchodce. Nutno ale říct, že dovede překvapit, projel neskutečné množství rozvoraných cest a rolet všeho druhu. A nikdy se vlastně neporouchal, takže všechna čest a za nás rozhodně pozitivní recenze. 
Jeho dva hlavní nedostatky je však potřeba zmínit: je to zadní „nárazník“, který je zcela nepochopitelně z plastu, aby bylo auto co nejlehčí, a druhý je prostý fakt, že v Americe na tohle vozítko nemají náhradní díly. I když tu brázdí silnice „klon“ Fiatu Ducato, RAM Promaster, existují mezi nimi drobné konstrukční odchylky dané jiným místem výroby.
 Je proto záhodno vzít si náhradní díly s sebou z Evropy. My jsme to „chytře“ neudělali, takže jsme si museli díly nechat poslat z Evropy. Za devět měsíců cesty jsme naštěstí řešili jen stěrač, urvané zrcátko (válečný veterán se o nás na parkovišti otřel se svým novým trailerem), výměnu brzdových destiček a oleje. Občas pomohlo lepení, zvlášť u zadního nárazníku, Achillovy paty našeho auta.
Když přemýšlím, co nám z cesty zůstane v hlavách a srdcích nejvíc, asi je to svoboda a jistota. Pocit, že máme sílu se svým životem naložit tak, jak si sami vybereme, že o sobě nemusíme neustále pochybovat a dusit se snahou o dokonalost a výkon. S každým se vidět, všude být. Víme, že dokážeme přežít na malém prostoru, zvládnout s dětmi nečekanosti a nepohodlí. 
Potkávali jsme spoustu rodin, které se oprostily od pout velkoměst, vše prodaly a zvolily si život na cestě i za cenu nepohodlí – od ajťáků, přes konzultanty až po sezónní námezdní pracovníky. Zároveň se v nás upevnila víra v to, že existují dobří lidé a že je jich většina. 
Stokrát nám během cesty zachránili krky nebo udělali radost tací, které bychom jinak nikdy nepotkali, často s diametrálně rozdílným pohledem na svět. Ubytovali nás, když jsme měli rozbité auto, nabídli nám přijetí mezi sebe, pomohli vyměnit kolo, hráli si s našimi dětmi, pozvali nás na večeři. 
Přicházeli k nám často sami, všechny totiž zajímal náš “kempr” – v USA ani Kanadě takováhle auta nejezdí. Ten náš je navíc z poloviny popsaný „otázkami pro svět“ #AskTheWorld, které tam píšou lidé, s nimiž se setkáme. 
V rámci naší mise, jejíž součástí je natáčení rozhovorů a informování o volební metodě D21, nám tahle bizarnost dost usnadňuje úvodní “small talky”. Zájem o nás a o naši práci přichází díky ní celkem samovolně.
Rok „on the road“ byl zkrátka ve znamení zintenzivnění prožívání všeho kolem – neskutečných radostí, nečekaných pádů, nezapomenutelných setkání. 

Prostě život, který vás o své existenci přesvědčuje každou vteřinou. Jste si ho vědomi – jeho krás i konečnosti. A tím pádem nutnosti přidělený čas jaksepatří využít.

 

Fotky a příhody z naší cesty najdete na Instagramu: @4human21, pod stejným nickem jsme i na Facebooku.

❤❤❤ Dejte like a sdílejte ❤❤❤

Categories:

Dejte like :)
@free_spirit_pilgrims
Já to prostě miluju❤🤩
🌼🌸🌺
I just love it❤🤩
Já to prostě miluju❤🤩 🌼🌸🌺 I just love it❤🤩
3 days ago
View on Instagram |
1/18
Už to pomalu začíná mít štábní kulturu💪
Už to pomalu začíná mít štábní kulturu💪
4 days ago
View on Instagram |
2/18
První krásky se zapínáním v chirurgické oceli🥰
🌹🌹🌹
The first beauties with fastening in surgical steel🥰
První krásky se zapínáním v chirurgické oceli🥰 🌹🌹🌹 The first beauties with fastening in surgical steel🥰
4 days ago
View on Instagram |
3/18
Můj nejoblíbenější 😁🧡
***
My favorite😁❤
Můj nejoblíbenější 😁🧡 *** My favorite😁❤
6 days ago
View on Instagram |
4/18
Maceška na prstýnku z chirurgické oceli? Proč ne🧡
🌸🌺🌼
Viola Perennial on a surgical steel ring? Why not?❤
Maceška na prstýnku z chirurgické oceli? Proč ne🧡
🌸🌺🌼
Viola Perennial on a surgical steel ring? Why not?❤
Maceška na prstýnku z chirurgické oceli? Proč ne🧡 🌸🌺🌼 Viola Perennial on a surgical steel ring? Why not?❤
6 days ago
View on Instagram |
5/18
Přišly mi další komponenty a tak můžu dokončit přívěsky.. 
🌼🌻🌸🌺
I have other components so I can finish the pendants ..
Přišly mi další komponenty a tak můžu dokončit přívěsky.. 🌼🌻🌸🌺 I have other components so I can finish the pendants ..
1 week ago
View on Instagram |
6/18
Sedmikráskové naušničky.. Víte proč sedmikráska? Protože je 7 měsíců krásná 🌼 jak jí říkají ve Španělsku, kde kvetla i v lednu, to netuším🤷‍♀️
***
Daisy earrings🌼
Sedmikráskové naušničky.. Víte proč sedmikráska? Protože je 7 měsíců krásná 🌼 jak jí říkají ve Španělsku, kde kvetla i v lednu, to netuším🤷‍♀️ *** Daisy earrings🌼
1 week ago
View on Instagram |
7/18
Kdo by řekl, že i břečťan vypadá v uších skvěle 👌
***
who would say that even ivy looks great in the ears👌
Kdo by řekl, že i břečťan vypadá v uších skvěle 👌 *** who would say that even ivy looks great in the ears👌
1 week ago
View on Instagram |
8/18
Lístky růže pro Šípkovou Růženku👸
🌹🌹🌹
Rose petals for Sleeping Beauty👸
Lístky růže pro Šípkovou Růženku👸 🌹🌹🌹 Rose petals for Sleeping Beauty👸
1 week ago
View on Instagram |
9/18
Fuuu🤪 kdo by řekl, že sušení kytek dá tolik zabrat😅
***
Fuuu🤪 who would say that drying flowers will take so much time😅
Fuuu🤪 kdo by řekl, že sušení kytek dá tolik zabrat😅 *** Fuuu🤪 who would say that drying flowers will take so much time😅
1 week ago
View on Instagram |
10/18
První lístečky čekají na svou lesní vílu 🧚‍♀️
***
The first leaves are waiting for their forest fairy 🧚‍♀️
První lístečky čekají na svou lesní vílu 🧚‍♀️ *** The first leaves are waiting for their forest fairy 🧚‍♀️
1 week ago
View on Instagram |
11/18
Přibyly další krasavci🥰 mám skvělou zprávu pro všechny, kdo by chtěli ode mě naušničky, ale mají alergie.. Od července budou i v chirurgické ocely 😉
***
More beauties comming🥰 I have great news for everyone who would like earrings from me, but have allergies .. From July they will also be in surgical steel 😉
Přibyly další krasavci🥰 mám skvělou zprávu pro všechny, kdo by chtěli ode mě naušničky, ale mají alergie.. Od července budou i v chirurgické ocely 😉 *** More beauties comming🥰 I have great news for everyone who would like earrings from me, but have allergies .. From July they will also be in surgical steel 😉
1 week ago
View on Instagram |
12/18
Každý den při procházce se psem nasbírám plnou kytici.. Už to pomalu nemám kde sušit.. Navíc jsem zjistila, že správně usušit kytku, není tak easy, jak vypadá.. Už mi polovina zplesnivěla.. 😬ale to se časem vychytá😅
***
Every day while walking the dog I pick up a full bouquet .. I slowly have nowhere to dry it .. by the way, I found that drying the flower properly is not as easy as it looks .. Half of it has molded me ..😬 But its gonna be better in time😅
Každý den při procházce se psem nasbírám plnou kytici.. Už to pomalu nemám kde sušit.. Navíc jsem zjistila, že správně usušit kytku, není tak easy, jak vypadá.. Už mi polovina zplesnivěla.. 😬ale to se časem vychytá😅 *** Every day while walking the dog I pick up a full bouquet .. I slowly have nowhere to dry it .. by the way, I found that drying the flower properly is not as easy as it looks .. Half of it has molded me ..😬 But its gonna be better in time😅
2 weeks ago
View on Instagram |
13/18
Kolibřík v šampanském🐦🍾 brzy jako přívěšek 🌼
Hummingbird in champagne 🐦🍾soon as a pendant on the neck
Kolibřík v šampanském🐦🍾 brzy jako přívěšek 🌼 Hummingbird in champagne 🐦🍾soon as a pendant on the neck
2 weeks ago
View on Instagram |
14/18
Elegantní naušničky už brzy někomu budou dělat parádu 🌹
Ještě dodat ty správné kovové komponenty a můžou do světa 🌍
Najde se někdo, kdo se cítí na tuto elegantní lehounkou extravaganci?? 
#naušnice
🌹🌹🌹
Elegant earrings will soon make someone show off 🌹
Still supply the right metal components and they can enter the world 🌍
Is there anyone who feels to wear this sleek lightweight extravagant jewellery??
#earrings #resin_jewellery
Elegantní naušničky už brzy někomu budou dělat parádu 🌹 Ještě dodat ty správné kovové komponenty a můžou do světa 🌍 Najde se někdo, kdo se cítí na tuto elegantní lehounkou extravaganci?? #naušnice 🌹🌹🌹 Elegant earrings will soon make someone show off 🌹 Still supply the right metal components and they can enter the world 🌍 Is there anyone who feels to wear this sleek lightweight extravagant jewellery?? #earrings #resin_jewellery
2 weeks ago
View on Instagram |
15/18
Náramek z růží na drobnou ručku
🌹🌹🌹
Bracelet of roses leafs for a small hand
Náramek z růží na drobnou ručku 🌹🌹🌹 Bracelet of roses leafs for a small hand
2 weeks ago
View on Instagram |
16/18
Jemný popencový komplet, ke kterému ještě přijdou kovové komponenty a slušivá šnůrka na krk🌸🌺🌼
A fine set, which is going to be accompanied by metal components and a suitable neck strap
Jemný popencový komplet, ke kterému ještě přijdou kovové komponenty a slušivá šnůrka na krk🌸🌺🌼 A fine set, which is going to be accompanied by metal components and a suitable neck strap
2 weeks ago
View on Instagram |
17/18
První naušničky už čekají na své nové majitelky😊
#naušnice #šperky_z_pryskyřice
***
The first earrings are already waiting for their new owners😊
#earrings #resin_jewellery
První naušničky už čekají na své nové majitelky😊 #naušnice #šperky_z_pryskyřice *** The first earrings are already waiting for their new owners😊 #earrings #resin_jewellery
2 weeks ago
View on Instagram |
18/18
DOPORUČUJEME: Filtr Berkey